This 3.8 AT GTP (264 hp) engine was fitted in the 7 generation Sedan (4-door), which was produced by Pontiac from 2004 to 2008. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5040mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1575mm |
| Max. boot capacity | 1615litre |
| Min. boot capacity | 455litre |
| Kerb weight | 1575kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 264bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 380Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 203km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Cruising range | from 490 to 760km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.