This 6.0 AT (405 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Pontiac from 2005 to 2006. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 500 to 640km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 255km/h |
| Displacement | 5967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 405bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Maximum torque | 542Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4800mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2788mm |
| Front track | 1559mm |
| Rear track | 1577mm |
| Kerb weight | 1720kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.