This 3.4 AT AWD (187 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Pontiac from 1997 to 2004. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 285Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3350cm3 |
| Engine power | 187bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 5113mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Front track | 1562mm |
| Rear track | 1607mm |
| Max. boot capacity | 3984litre |
| Min. boot capacity | 892litre |
| Kerb weight | 2065kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 580 to 780km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.