This 5.4 AT (326 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Rolls-Royce from 1998 to 2003. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 490Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5379cm3 |
| Engine power | 326bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 79mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3900RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5390mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 3117mm |
| Front track | 1610mm |
| Rear track | 1610mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Kerb weight | 2400kg |
| Gross weight | 2750kg |
| Max. boot capacity | 375litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 25.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17.4litre |
| Fuel tank capacity | 94litre |
| Cruising range | from 370 to 730km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 30.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 15.4 litres / 100km |
| Average | 20.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.