This 6.6 AT (632 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Rolls-Royce from 2013 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 800Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 6592cm3 |
| Engine power | 632bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 5 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 5269mm |
| Width | 1947mm |
| Height | 1507mm |
| Wheelbase | 3112mm |
| Front track | 1622mm |
| Rear track | 1668mm |
| Max. boot capacity | 470litre |
| Kerb weight | 2360kg |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Gross weight | 2810kg |
| Displacement | 349kg |
| Front/rear axle load | 1340/1520kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 21.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14litre |
| Fuel tank capacity | 83litre |
| Cruising range | from 390 to 850km |
| Emission standard | EURO V |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.7m |
| Number of gears | 8 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| City | 25.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
| Average | 16.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.