This 114 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet, which was produced by Rover from 1990 to 2000. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1396cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Maximum torque | 117Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Monoinjection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 79mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 3521mm |
| Width | 1550mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2270mm |
| Front track | 1340mm |
| Rear track | 1294mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 890kg |
| Gross weight | 1310kg |
| Min. boot capacity | 222litre |
| Max. boot capacity | 222litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 7.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.