This 2.0 CDT AT (116 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Rover from 1999 to 2005. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4747mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1424mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 432litre |
| Min. boot capacity | 432litre |
| Kerb weight | 1535kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1951cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 193km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 860 to 1 470km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 8.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.