This 4.6 AT (260 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Rover from 1999 to 2005. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 360 to 630km |
| Fuel | Gasoline |
| Top speed | 243km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.2second |
| Displacement | 4601cm3 |
|---|---|
| Engine power | 260bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Maximum torque | 410Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4750mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Kerb weight | 1655kg |
| Min. boot capacity | 432litre |
| Max. boot capacity | 432litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 22 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.6 litres / 100km |
| Average | 16.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.