This 827 AT (169 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Rover from 1986 to 1999. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Fuel | 80 RON |
| Top speed | 211km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 2675cm3 |
|---|---|
| Engine power | 169bhp |
| RPM at max power | from 5 900RPM |
| Maximum torque | 225Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 75mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 45 |
|---|---|
| Length | 4882mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1393mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Front track | 1487mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1450kg |
| Gross weight | 1970kg |
| Min. boot capacity | 445litre |
| Max. boot capacity | 445litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 12.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.