This 825 AT Si (175 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Rover from 1986 to 1999. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| Displacement | 2497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 175bhp |
| RPM at max power | from 6 500RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 82.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4882mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1393mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Front track | 1487mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1395kg |
| Gross weight | 1910kg |
| Min. boot capacity | 445litre |
| Max. boot capacity | 445litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.