This 2.0 MT (150 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SportCombi wagon, which was produced by Saab from 2008 to 2012. In addition to this engine, 24 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1802mm |
| Length | 4670mm |
| Height | 1543mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1524mm |
| Min. boot capacity | 419litre |
| Max. boot capacity | 1273litre |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1350kg |
| Gross weight | 1790kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Cruising range | from 660 to 1 220km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.