This 2.8 turbo MT AWD (280 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SportCombi wagon, which was produced by Saab from 2008 to 2012. In addition to this engine, 24 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 380 to 780km |
| Fuel | Gasoline |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| Displacement | 2792cm3 |
|---|---|
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 370Nm |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4670mm |
| Width | 1802mm |
| Height | 1543mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1515kg |
| Gross weight | 1950kg |
| Min. boot capacity | 419litre |
| Max. boot capacity | 1273litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 19.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 13.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.