This 1.9 TTD AT (180 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] X crossover, which was produced by Saab from 2008 to 2012. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1802mm |
| Length | 4690mm |
| Height | 1573mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1524mm |
| Min. boot capacity | 477litre |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1630kg |
| Gross weight | 2150kg |
| Max. boot capacity | 477litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1910cm3 |
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 730 to 1 160km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 6.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.