This 2.0 MT AWD (210 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] X crossover, which was produced by Saab from 2008 to 2012. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1802mm |
| Length | 4690mm |
| Height | 1575mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1524mm |
| Min. boot capacity | 477litre |
| Ground clearance | 175mm |
| Rear track | 1506mm |
| Kerb weight | 1700kg |
| Gross weight | 2200kg |
| Max. boot capacity | 477litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 210bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Cruising range | from 540 to 980km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 6 |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.