This 1.8 AT (122 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Saab from 2002 to 2007. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 580 to 1 000km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| Displacement | 1796cm3 |
|---|---|
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 167Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4635mm |
| Width | 1762mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1375kg |
| Gross weight | 1905kg |
| Min. boot capacity | 425litre |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.