This 2.0 turbo AT (211 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Saab from 2002 to 2007. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4635mm |
| Width | 1762mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 425litre |
| Gross weight | 1980kg |
| Kerb weight | 1475kg |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 211bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 510 to 970km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 14.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.