This 4.3 AT (280 hp) engine was fitted in the F30 Sedan, which was produced by Toyota from 2000 to 2003. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4995mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 2925mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1570mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1780kg |
| Min. boot capacity | 495litre |
| Max. boot capacity | 572litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4292cm3 |
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 91mm |
| Stroke | 82.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 429.5Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 84litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Cruising range | from 650 to 890km |
| Top speed | 211km/h |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Number of gears | 5 |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.