This 2.2 TD MT (136 hp) engine was fitted in the 3 generation Minivan, which was produced by Toyota from 2004 to 2008. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1770mm |
| Length | 4370mm |
| Height | 1620mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1480mm |
| Min. boot capacity | 620litre |
| Rear track | 1490mm |
| Max. boot capacity | 620litre |
| Kerb weight | 1575kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2231cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 310Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 660 to 980km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 9.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.