This 2.0 TD MT (116 hp) engine was fitted in the 3 generation Minivan, which was produced by Toyota from 2004 to 2008. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1710mm |
| Length | 4240mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1480mm |
| Min. boot capacity | 415litre |
| Rear track | 1490mm |
| Max. boot capacity | 1760litre |
| Kerb weight | 1475kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | from 3 600RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82.2mm |
| Stroke | 94mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 710 to 1 040km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.