This 1.3 MT (88 hp) engine was fitted in the E100 Hatchback (3-door), which was produced by Toyota from 1991 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4059mm |
| Width | 1685mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2465mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1010kg |
| Gross weight | 1555kg |
| Displacement | 545kg |
| Min. boot capacity | 309litre |
| Max. boot capacity | 748litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 580 to 880km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 1299cm3 |
|---|---|
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 73mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.