This 2.0 D MT (72 hp) engine was fitted in the E100 Hatchback (3-door), which was produced by Toyota from 1991 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4095mm |
| Width | 1685mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2465mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1120kg |
| Gross weight | 1610kg |
| Displacement | 490kg |
| Min. boot capacity | 309litre |
| Max. boot capacity | 748litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 600 to 940km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.4second |
| Displacement | 1975cm3 |
|---|---|
| Engine power | 72bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Maximum torque | 131Nm |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 85mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.