This 2.0 D MT (72 hp) engine was fitted in the E100 Hatchback (5-door), which was produced by Toyota from 1991 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 131Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1974cm3 |
| Engine power | 72bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4100mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Front track | 1461mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 309litre |
| Min. boot capacity | 309litre |
| Kerb weight | 1085kg |
| Gross weight | 1615kg |
| Displacement | 530kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.1second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 6.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.