This 1.4 MT (97 hp) engine was fitted in the E130 [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Toyota from 2004 to 2007. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1709mm |
| Length | 4181mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Front track | 1481mm |
| Min. boot capacity | 289litre |
| Rear track | 1461mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Max. boot capacity | 960litre |
| Kerb weight | 1130kg |
| Gross weight | 1655kg |
| Displacement | 525kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1398cm3 |
| Engine power | 97bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 130Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 71.3mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 650 to 960km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.