This 2.0 D-4D MT (116 hp) engine was fitted in the E130 [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Toyota from 2004 to 2007. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1709mm |
| Length | 4181mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Front track | 1481mm |
| Min. boot capacity | 289litre |
| Ground clearance | 147mm |
| Max. boot capacity | 960litre |
| Rear track | 1461mm |
| Kerb weight | 1290kg |
| Gross weight | 1780kg |
| Displacement | 490kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 82.2mm |
| Stroke | 94mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 760 to 1 170km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.