This 2.4 AT 4WD (160 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan, which was produced by Toyota from 2000 to 2006. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 221Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2362cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 8 |
| Length | 4770mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2900mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1730kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.6m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Strut |
| Rear suspension | Torsion beam |
| Average | 11.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.