This 3.0 AT (220 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan, which was produced by Toyota from 2000 to 2006. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 304Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2994cm3 |
| Engine power | 220bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 8 |
| Length | 4770mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2900mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1720kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Cruising range | from 470 to 700km |
| Top speed | 180km/h |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.6m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms, Stabilizer bar |
| City | 18 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.