This 3.3 CVT 4WD (211 hp) engine was fitted in the 2 generation Hybrid crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 2003 to 2013. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Fuel | 95 RON |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.3second |
| Displacement | 3310cm3 |
|---|---|
| Engine power | 211bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 288Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Hybrid |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 83mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4755mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1690mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1575mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1930kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 7.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.