This 2.0 CVT (151 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Toyota from 2013 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4720mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1690mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1570mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1580kg |
| Gross weight | 1885kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1986cm3 |
| Engine power | 151bhp |
| RPM at max power | to 6 100RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 97.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 193Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Top speed | 180km/h |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Average | 7.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.