This 2.4 Hybrid CVT 4WD (152 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Toyota from 2013 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4720mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1690mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1570mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Kerb weight | 1750kg |
| Gross weight | 2075kg |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 2494cm3 |
|---|---|
| Engine power | 152bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 206Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Hybrid |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 98mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.