This 3.0 D MT (136 hp) engine was fitted in the H200 Minibus, which was produced by Toyota from 2004 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minibus |
|---|---|
| Seats | 912 |
| Width | 1880mm |
| Length | 5380mm |
| Height | 2285mm |
| Wheelbase | 3110mm |
| Front track | 1655mm |
| Rear track | 1650mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 2295kg |
| Gross weight | 3250kg |
| Displacement | 955kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2982cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 103mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1200up to 2 400 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 150km/h |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.4m |
| Average | 10 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.