This 2.4 AT 5seat (155 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Toyota from 2004 to 2007. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 680 to 830km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 2362cm3 |
|---|---|
| Engine power | 155bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88.9mm |
| Stroke | 96.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4689mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1580mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Kerb weight | 1595kg |
| Gross weight | 2431kg |
| Displacement | 944kg |
| Min. boot capacity | 1124litre |
| Max. boot capacity | 2282litre |
| Permitted road-train weight | 3791kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.