This 3.3 AT 7seat (215 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Toyota from 2004 to 2007. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 580 to 770km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 3311cm3 |
|---|---|
| Engine power | 215bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 301Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91.4mm |
| Stroke | 83.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 57 |
|---|---|
| Length | 4689mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1580mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Kerb weight | 1655kg |
| Gross weight | 2431kg |
| Displacement | 776kg |
| Min. boot capacity | 297litre |
| Max. boot capacity | 2282litre |
| Permitted road-train weight | 4019kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.