This 2.7 AT (188 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Toyota from 2013 to 2016. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4865mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2790mm |
| Front track | 1635mm |
| Rear track | 1650mm |
| Ground clearance | 197mm |
| Max. boot capacity | 813litre |
| Min. boot capacity | 269litre |
| Kerb weight | 1955kg |
| Gross weight | 2625kg |
| Displacement | 670kg |
| Permitted road-train weight | 3305kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2672cm3 |
| Engine power | 188bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 105mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 252Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 540 to 910km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.8m |
| City | 16 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.5 litres / 100km |
| Average | 11.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.