This 3.0 TD MT AWD (145 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Toyota from 1995 to 2002. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | to 1 210km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 2982cm3 |
|---|---|
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 103mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4645mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 240mm |
| Kerb weight | 1820kg |
| Min. boot capacity | 1200litre |
| Max. boot capacity | 2100litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Trailing arms, Transverse torsion bars |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Highway | 6.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.