This 3.4 AT AWD (185 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Toyota from 1995 to 2002. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 540 to 1 030km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 3378cm3 |
|---|---|
| Engine power | 185bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4655mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 240mm |
| Kerb weight | 1700kg |
| Min. boot capacity | 1200litre |
| Max. boot capacity | 2100litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Trailing arms, Transverse torsion bars |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.