This 4.0 AT AWD (249 hp) engine was fitted in the 4 generation [Restyling] SUV, which was produced by Toyota from 2005 to 2009. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4805mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2790mm |
| Front track | 1575mm |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Kerb weight | 1930kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3955cm3 |
| Engine power | 249bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 390Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 175km/h |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Number of gears | 4 |
| Average | 14.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.