This 2.0 AT 4WD (135 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Toyota from 1996 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4530mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1620mm |
| Wheelbase | 2735mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 1840litre |
| Min. boot capacity | 180litre |
| Kerb weight | 1500kg |
| Gross weight | 1875kg |
| Displacement | 375kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 135bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 181Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 650 to 1 050km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Number of gears | 4 |
| City | 11.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.