This 2.2 D AT (94 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Toyota from 1996 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4530mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1620mm |
| Wheelbase | 2735mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 1840litre |
| Min. boot capacity | 180litre |
| Kerb weight | 1450kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2184cm3 |
| Engine power | 94bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 206Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | to 1 330km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Number of gears | 4 |
| Highway | 5.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.