This 1.33 CVT (98 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Toyota from 2008 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 32litre |
| Cruising range | from 510 to 730km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Displacement | 1329cm3 |
|---|---|
| Engine power | 98bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 123Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 72.5mm |
| Stroke | 80.5mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 8.4m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 2985mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2000mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 136mm |
| Kerb weight | 955kg |
| Gross weight | 1270kg |
| Displacement | 315kg |
| Min. boot capacity | 168litre |
| Max. boot capacity | 242litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 6.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.