This 1.4 TD MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Toyota from 2008 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Length | 2985mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2000mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 136mm |
| Max. boot capacity | 242litre |
| Min. boot capacity | 168litre |
| Kerb weight | 936kg |
| Gross weight | 1285kg |
| Seats | 4 |
| Displacement | 349kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1364cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 3 200 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Fuel tank capacity | 32litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 670 to 910km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 8.4m |
| City | 5.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4 litres / 100km |
| Average | 4.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.