This 3.0 TD MT (173 hp) engine was fitted in the J120 Crossover 3-doors, which was produced by Toyota from 2002 to 2009. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 410Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2982cm3 |
| Engine power | 173bhp |
| RPM at max power | from 3 400RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4365mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2455mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1535mm |
| Max. boot capacity | 1150litre |
| Min. boot capacity | 403litre |
| Kerb weight | 1290kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 780 to 1 100km |
| Front suspension | Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 10.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.