This 4.0 AT (249 hp) engine was fitted in the J120 Crossover 3-doors, which was produced by Toyota from 2002 to 2009. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 382Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3956cm3 |
| Engine power | 249bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3200up to 3 800 RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4405mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1905mm |
| Wheelbase | 2455mm |
| Front track | 1575mm |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Max. boot capacity | 1150litre |
| Min. boot capacity | 403litre |
| Kerb weight | 1760kg |
| Gross weight | 2600kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.2litre |
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Cruising range | from 490 to 820km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 21.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.7 litres / 100km |
| Average | 15.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.