This 2.7 MT 4WD (163 hp) engine was fitted in the J150 SUV, which was produced by Toyota from 2009 to 2013. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 165km/h |
| Displacement | 2694cm3 |
|---|---|
| Engine power | 163bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 246Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4760mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1845mm |
| Wheelbase | 2790mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1585mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Kerb weight | 2100kg |
| Gross weight | 2850kg |
| Displacement | 750kg |
| Min. boot capacity | 621litre |
| Max. boot capacity | 1934litre |
| Front/rear axle load | 1125/1705kg |
| Permitted road-train weight | 4350kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Lever, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 14.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.