This 3.0 D MT 4WD (173 hp) engine was fitted in the J150 SUV, which was produced by Toyota from 2009 to 2013. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4760mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1845mm |
| Wheelbase | 2790mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1585mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Max. boot capacity | 1934litre |
| Min. boot capacity | 621litre |
| Kerb weight | 2165kg |
| Gross weight | 2990kg |
| Displacement | 825kg |
| Front/rear axle load | 1335/1650kg |
| Permitted road-train weight | 5990kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2982cm3 |
| Engine power | 173bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 103mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 420Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 3 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 900 to 1 230km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Lever, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 11.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 9.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.