This 3.4 AT (185 hp) engine was fitted in the J90 Crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 1996 to 2000. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 303Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3378cm3 |
| Engine power | 185bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4675mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 230mm |
| Max. boot capacity | 1150litre |
| Min. boot capacity | 740litre |
| Kerb weight | 1880kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 510 to 810km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 21.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.