This 2.7 MT (150 hp) engine was fitted in the J90 Crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 1996 to 2000. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 240Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2694cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | from 4 800RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4675mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 230mm |
| Max. boot capacity | 1150litre |
| Min. boot capacity | 740litre |
| Gross weight | 2680kg |
| Kerb weight | 1750kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 18litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Cruising range | from 500 to 900km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 21.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.