This 4.6 AT (309 hp) engine was fitted in the J200 [2-й Restyling] SUV, which was produced by Toyota from 2015 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1980mm |
| Length | 4950mm |
| Height | 1955mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1650mm |
| Min. boot capacity | 259litre |
| Max. boot capacity | 909litre |
| Rear track | 1645mm |
| Ground clearance | 230mm |
| Kerb weight | 2585kg |
| Gross weight | 3350kg |
| Front/rear axle load | 1630/1950kg |
| Permitted road-train weight | 3500kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4608cm3 |
| Engine power | 309bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 439Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 83mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 18.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
| Fuel tank capacity | 93litre |
| Cruising range | from 510 to 820km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, Wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Number of gears | 6 |
| City | 21.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.7 litres / 100km |
| Average | 16.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.