This 4.2 TD MT (164 hp) engine was fitted in the J70 [2-й Restyling] J78 crossover 3-doors, which was produced by Toyota from 1999 to 2007. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 790km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 160km/h |
| Displacement | 4164cm3 |
|---|---|
| Engine power | 164bhp |
| RPM at max power | to 3 400RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.2m |
| Seats | 8 |
|---|---|
| Length | 4980mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 2080mm |
| Wheelbase | 2980mm |
| Front track | 1435mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Drive axle, Helical springs, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.