This 4.0 MT (167 hp) engine was fitted in the J70 [3-й Restyling] Crossover 2-doors, which was produced by Toyota from 2007 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 650 to 800km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 160km/h |
| Displacement | 3956cm3 |
|---|---|
| Engine power | 167bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 360Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4080mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1935mm |
| Wheelbase | 2310mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Kerb weight | 1750kg |
| Displacement | 400kg |
| Permitted road-train weight | 2800kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Drive axle, Helical springs, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.