This 4.2 D MT (130 hp) engine was fitted in the J70 [3-й Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 2007 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4896mm |
| Width | 1870mm |
| Height | 1940mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Kerb weight | 3000kg |
| Gross weight | 4500kg |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 230mm |
| Permitted road-train weight | 1500kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 4164cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 285Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 150km/h |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 13.2m |
| Front suspension | Drive axle, Helical springs, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.